Numai 5 dintre cei 98 fotbaliști români prezenți în 30 de campionate ale Europei s-au încoronat

A trecut unul dintre poate cele mai modeste sezoane privind reprezentarea în ansamblu a fotbaliștilor români prezenți în campionatele de dincolo de granițe de pe Bătrânul Continent. Și ca prezență, și ca prestație. Cifrele ca și concluziile de mai jos sunt edificatoare. Poate că după acest Euro 2016 care bate la ușă, unde este prezentă și naționala României, porțile Europei să se deschidă mai larg și mai în sus pentru compatrioții noștri. Menționez că au fost luați în considerare numai fotbaliștii din primele două eșaloane ale campionatelor din Europa care au jucat măcar un minut.

cei trei de la Ludogoret# În sezonul recent încheiat, 2015-16 pentru sistemele de desfășurare toamnă-primăvară, 2015 pentru primăvară-toamnă, a jucat în primele două divizii ale campionatelor din Europa (adică acolo unde contează) 98 fotbaliști români. # Aceștia și-au desfășurat activitatea în 30 de țări de pe Bătrânul Continent. # În 10 campionate, Anglia, Belgia, Cipru, Germania, Israel, Italia, Olanda, Spania, Turcia și Ungaria, am avut jucători atât în primul, cât și în al doilea eșalon. # 3 dintre cei 98, Sg. Buș, Florescu și Fl. Matei, au jucat la echipe din câte două campionate. # De asemenea alți 3, Frîncu, Ianu și Oproiescu, au jucat pentru două echipe diferite însă din același eșalon. # 58 de jucători au evoluat în 24 de prime ligi, iar alți 40 în 16 ligi secunde. # 15 jucători au plecat în străinătate, după ce au început sezonul în România: Luchin, Dina, Predescu, Sârghi, C. Matei, Axente, Hurdubei, Mitrea, Mitriță, M.Al. Roman, Bejan, Alexe, G. Iancu, I. Neagu și Nicorec. # Alți 11 au revenit în campionatul autohton, după ce au început sezonul în străinătate: Scarlatache, Al. Coman, Gugu, Antal, Pintilii, Bud, Onicaș, Vasilache, Ct. Păun, Marica și Astafei. # Ca număr total, cei mai mulți jucători, 13, am avut în Italia. # Cei mai mulți într-o primă ligă, 9, am avut în Cipru. # Cei mai mulți într-o ligă secundă, 10, am avut tot în Italia. # Echipele din primele eșaloane care au avut cei mai mulți români, câte 3, au fost: Ludogoreț Razgrad, Ethnikos Ahnas, Hapoel Tel-Aviv și Milsami Orhei. # În primele eșaloane ale campionatelor foarte puternice am avut numai 6 reprezentanți, adică Spania (Raț), Anglia (Pantilimon), Italia (Chiricheș, Șt. Radu, Tătărușanu), Germania (Maxim) și Franța (niciunul), cea mai mică cifră înregistrată vreodată, această contraperformanță egalând-o pe cea din ediția 1993/94 (atunci avându-i doar pe Belodedici la Valencia, Lupescu la Bayer Leverkusen, Mateuț la Reggiana, D. Petrescu la Genoa și Răducioiu la Milan). # A fost un sezon excelent numai pentru 5 „exilați”, trioul de la Ludogoreț, adică Keserü, Moți și Prepeliță (toți trei în foto), apoi Mățel de la Dinamo Zagreb și Hoban de la Hapoel Beer-Sheva, cu toții cucerind titlul cu echipele lor. Cel din urmă constituind chiar o mare surpriză. # La polul opus, 6, adică Maxim cu VfB Stuttgart, Axente cu Maccabi Nathanya, Bucur cu Kuban, Raț cu Rayo Vallecano, Cr. Tănase cu Sivasspor și H. Crișan cu Kruoja, au suferit retrogradări, de asemenea alți 4, Mande cu Patro Eisden, Boldor cu Virtus, Șt. Popescu cu Modena și D. Moldovan cu Ponferradina, trăind asemenea momente nefericite în eșalonul secund. # În timp ce Bălașa și Stoian cu Crotone, Alexe și I. Neagu cu Karabükspor (G. Iancu plecând în timpul sezonului de la echipă) și Nicorec cu Mezökövesd-Zsóry SE au promovat pe prima scenă. # Tătărușanu (Fiorentina) a avut cele mai multe partide, 37, dintre românii prezenți în primele eșaloane, iar Fl. Andone (Córdoba), cele mai multe din cele secunde, 36. # Tot Fl. Andone are și cele mai multe goluri marcate, 21, dintre cei aflați în eșaloanele secunde, ocupând locul 2 în clasamentul golgeterilor din Segunda. În timp ce Keserü (Ludogoreț) are cele mai multe înscrise dintre românii aflați în primele eșaloane, 15, ocupând tot o a doua poziție în ierarhia golgeterilor din Bulgaria. # Pentru 17 dintre acești jucători a însemnat o primă experiență într-o primă ligă din Europa de dincolo de granițele țării noastre: Axente, Bejan, Bumba, Cojocnean, Al. Coman, Al. Iacob, L. Kovács, Latovlevici, Cr. Manea, C. Matei, Onicaș, Pintilii, Prepeliță, M.Al. Roman, L. Szilágyi, Șeroni și Cr. Tănase.

 

Cei 102 fotbaliști români din diaspora

Sistem toamnă-primăvară

ANGLIA 2 jucători (1 în primul / 1 în cel secund)

Primul eșalon

↗Costel Fane Pantilimon (Sunderland AFC, locul 17 din 20) 17 jocuri / 0 goluri

Eșalonul secund

↗Sergiu Florin Buș (Sheffield Wednesday, locul 6 din 24) 2j / 0g

AUSTRIA 1 (0 / 1)

Eșalonul secund

Cemal Amet (SK Austria Klagenfurt, locul 8 din 10) 1j / 0g

AZERBAIDJAN 2 (2 / 0)

Primul eșalon

↗George Mihai Florescu (FK Gabala, locul 3 din 10) 1j / 0g

↗Manuel Adrian Scarlatache (Hazar Lankaran, locul 10 din 10, retrogradare) 9j / 0g

BELGIA 2 (1 / 1)

Primul eșalon

Cristian Marian Manea (Royal Mouscron-Péruweltz, loc 11-12 din 16) 9j / 0g

Eșalonul secund

Daniel Marius Mande (Patro Eisden Maasmechelen, locul 15 din 17, retrogradare) 9j / 0g

BULGARIA 4 (4 / 0)

Primul eșalon

Claudiu Andrei Keserü (Ludogoreț Razgrad, locul 1 din 10, campioană) 28j / 15g

↘Srgian Luchin (Levski Sofia, locul 2 din 10) 11j / 0g

Cosmin Iosif Moți (Ludogoreț Razgrad, locul 1 din 10, campioană) 30j / 5g

Andrei Prepeliță (Ludogoreț Razgrad, locul 1 din 10, campioană) 25j / 1g

CIPRU 12 (9 / 3)

Primul eșalon

Constantin Laurențiu Brănescu (Omonoia Nicosia, locul 4 din 12) 2j / 0g

Sebastian Cristian Cojocnean (Ethnikos Ahnas, locul 11 din 12) 12j / 0g

↗Alexandru Cătălin Coman (Ethnikos Ahnas, locul 11 din 12) 1j / 0g

↘Mihai Dina (AEL Limassol, locul 7 din 12) 5j / 0g

↘George Mihai Florescu (Omonoia Nicosia, locul 4 din 12) 12j / 0g

Alexandru Iacob (Ethnikos Ahnas, locul 11 din 12) 29j / 1g

Emil Ducu Ninu (AEK Larnaca, locul 2 din 12) 19j / 0g

↘Cornel Alexandru Predescu (Arēs Limassol, locul 10 din 12) 19j / 2g

↘Cristian Sârghi (Ermēs Aradippou, locul 8 din 12) 16j / 0g

Eșalonul secund

↘Alexandru Cristian Ciocâlteu (Asil Lysi, locul 11 din 14) ?

↗Virgil Călin Cristea (Othellos Athienou, locul 5 din 14) ?

Gabriel Dragoș Frîncu (Othellos Athienou, locul 5 din 14 și Asil Lysi, locul 11 din 14) ?

CROAȚIA 2 (2 / 0)

Primul eșalon

↘Florentin Matei (HNK Rijeka, locul 2 din 10) 13j / 1g

Alexandru Mățel (Dinamo Zagreb, locul 1 din 10, campioană) 21j / 1g

ELVEȚIA 1 (0 / 1)

Eșalonul secund

Cristian Florin Ianu (FC Schaffhausen, locul 5 din 10) 18j / 2g și (FC Wohlen, locul 8 din 10) 13j / 2g

FRANȚA 1 (0 / 1)

Eșalonul secund

↗Ionuț Costinel Gugu (Le Havre AC, locul 4 din 20) 3j / 0g

GERMANIA 2 (1 / 1)

Primul eșalon

Alexandru Iulian Maxim (VfB Stuttgart, locul 17 din 18, retrogradare) 25j / 1g

Eșalonul secund

László Sepsi (1.FC Nürnberg, locul 3 din 18) 26j / 0g

GIBRALTAR 1 (1 / 0)

Primul eșalon

↘Lucian Burdujan (Europa FC, locul 2 din 10) ?

GRECIA 4 (4 / 0)

Primul eșalon

Nicolai Dorin Goian (Asteras Tripolē, locul 7 din 16)

Nicolae Ovidiu Herea (Skoda-Xanthē, locul 13 din 16) 19j / 3g

Costin Lazăr (Ēraklēs, locul 12 din 16) 6j / 0g

↘Cosmin Gabriel Matei (Atromētos, locul 9 din 16) 11j / 1g

ISRAEL 8 (5 / 3)

Primul eșalon

↗Liviu Ion Antal (Hapoel Tel-Aviv, locul 9 din 14) 16j / 2g

↘Mircea Ionuț Axente (Maccabi Nathanya, locul 14 din 14, retrogradare) 9j / 0g

Claudiu Vasile Bumba (Hapoel Tel-Aviv, locul 9 din 14) 27j / 2g

Ovidiu Ștefan Hoban (Hapoel Beer-Sheva, locul 1 din 14, campioană) 34j / 4g

↗Doru Mihai Pintilii (Hapoel Tel-Aviv, locul 9 din 14) 14j / 0g

Eșalonul secund

Florin Vasile Achim (Hapoel Petah-Tikva, locul 6 din 16) 32j / 2g

↘Adrian Hurdubei (Hapoel Bnei-Lod, locul 8 din 16) 9j / 1g

↗Andrei Lungu (Hapoel Petah-Tikva, locul 6 din 16) 12j / 0g

ITALIA 13 (3 / 10)

Primul eșalon

Vlad Iulian Chiricheș (Napoli SSC, locul 2 din 20) 8j / 1g

Ștefan Daniel Radu (Lazio SS, locul 8 din 20) 13j / 0g

Anton Ciprian Tătărușanu (Fiorentina ACF, locul 5 din 20) 37j / 0g

Eșalonul secund

Mihai Alexandru Bălașa (FC Crotone, locul 2 din 22, promovare) 29j / 2g

Deian Boldor (SS Virtus Lanciano, locul 19 din 22, retrogradare) 5j / 0g

↘Sergiu Florin Buș (US Salernitana 1919, locul 18 din 22) 11j / 1g

↘Bogdan Alexandru Mitrea (Ascoli Picchio FC 1898, locul 15 din 22) 16j / 0g

↘Alexandru Ionuț Mitriță (Delfino Pescara 1936, locul 4 din 22) 18j / 1g

Constantin Nica (US Avellino, locul 14 din 22) 22j / 0g

Ștefan Adrian Popescu (Modena FC, locul 21 din 22, retrogradare) 12j / 0g

George Alexandru Pușcaș (FC Bari 1908, locul 5 din 22) 17j / 5gâ

Ionuț Alin Rada (FC Bari 1908, locul 5 din 22) 22j / 2g

Adrian Marius Stoian (FC Crotone, locul 2 din 22, promovare) 33j / 5g

MALTA 1 (1 / 0)

Primul eșalon

Sorin Virgil Oproiescu (Qormi FC, locul 12 din 12, retrogradare) 2j / 0g și (Saint Andrews Luxol FC, locul 10 din 12) 6j / 0g

MOLDOVA 7 (7 / 0)

Primul eșalon

↗Cristian Bud (Milsami Orhei, locul 6 din 10) 14j / 3g

Cornel Gheți (Milsami Orhei, locul 6 din 10) 19j / 2g

↗Mihai Marian Onicaș (Speranța Nisporeni, locul 7 din 10) 9j / 1g

Iulian Petruț Petrache (Petrocub Hîncești, locul 8 din 10) 12j / 0g

Romeo Constantin Surdu (Milsami Orhei, locul 6 din 10) 19j / 4g

Alin Ioan Șeroni (Speranța Nisporeni, locul 7 din 10) 23j / 2g

↗Ciprian Vasilache (Zaria Bălți, locul 8 din 10) 9j / 2g

OLANDA 2 (1 / 1)

Primul eșalon

↘Mihai Alexandru Roman (NEC Nijmegen, locul 10 din 18) 13j / 1g

Eșalonul secund

Andrei Ionescu (FC Eindhoven, locul 4 din 19) 5j / 0g

POLONIA 1 (1 / 0)

Primul eșalon

↘Florin Bejan (KS Cracovia, locul 4 din 16) 11j / 0g

RUSIA 2 (2 / 0)

Primul eșalon

Gheorghe Bucur (Kuban Krasnodar, locul 14 din 16, retrogradare) 13j / 0g

Gheorghe Grozav (Terek Groznîi, locul 7 din 16) 18j / 2g

SCOȚIA 1 (0 / 1)

Eșalonul secund

↗Cătălin Valentin Păun (Alloa Athletic FC, locul 10 din 10, retrogradare) 1j / 0g

SLOVENIA 1 (0 / 1)

Eșalonul secund

Andrei Cristian Blejdea (NK Zarica Kranj, locul 7 din 10) 16j / 2g

SPANIA 4 (1 / 3)

Primul eșalon

Răzvan Raț Dincă (AD Rayo Vallecano, locul 18 din 20, retrogradare) 10j / 0g

Eșalonul secund

Florin Andone (Córdoba CF, locul 5 din 22) 36j / 21g

Bogdan Dinu Moldovan (SD Ponferradina, locul 19 din 22, retrogradare) 9j / 0g

Iulian Răzvan Ochiroșii (AD Alcorcón, locul 7 din 22) 27j / 1g

TURCIA 10 (6 / 4)

Primul eșalon

Iasmin Latovlevici (Gençlerbirliği SK, locul 10 din 18) 10j / 0g

↗Ciprian Andrei Marica (Konyaspor, locul 3 din 18) 1j / 0g

Raul Andrei Rusescu (Osmanlıspor FK, locul 5 din 18) 24j / 9g

Sorin Bogdan Stancu (Gençlerbirliği SK, locul 10 din 18) 29j / 10g

↘Cristian Tănase (Sivasspor, locul 16 din 18, retrogradare) 14j / 0g

Andrei Gabriel Torje (Osmanlıspor FK, locul 5 din 18) 25j / 3g

Eșalonul secund

↘Marius Silviu Alexe (Kardemir DÇ Karabükspor, locul 2 din 18, promovare) 31j / 7g

↗Victor Astafei (Adana Demirspor, locul 4 din 18, promovare) 12j / 1g

↘Gabriel Cristian Iancu (Kardemir DÇ Karabükspor, locul 2 din 18, promovare) 4j / 1g

↘Ionuț Neagu (Kardemir DÇ Karabükspor, locul 2 din 18, promovare) 3j / 0g

UCRAINA 1 (1 / 0)

Primul eșalon

↗Florentin Matei (Volyn Luțk, locul 12 din 14) 15j / 6g

UNGARIA 10 (2 / 8)

Primul eșalon

Lóránt Kovács (Szombathely Haladás, locul 5 din 12) 12j / 0g

Lóránd József Szilágyi (Budapest Honvéd FC, locul 8 din 12) 4j / 0g

Eșalonul secund

Adam Alexandru Achim (Szeged 2011 FC, locul 10 din 16) 25j / 1g

Miklós Belényesi (Balmaz Kamilla Gyógyfürdö, locul 5 din 16) 27j / 4g

István Berde (Szeged 2011 FC, locul 10 din 16) 24j / 3g

Andrei Ion Coroian (Szeged 2011 FC, locul 10 din 16) 4j / 2g

Attila Gyagya (Zalaegerszegi TE, locul 3 din 16) 24j / 1g

↘Onișor Mihai Nicorec (Mezökövesd-Zsóry SE, locul 2 din 16, promovare) 12j / 3g

Róbert Szalkai (Zalaegerszegi TE, locul 3 din 16) 20j / 1g

Ervin Zsiga (Balmaz Kamilla Gyógyfürdö, locul 5 din 16) 16j / 7g

 

* Următorii 7 jucători, Gardoș (Southampton FC), Lobonț (Roma AS), Pantilimon (Watford FC), M. Roman (Toulouse FC), Tamaș (Cardiff City), Țucudean (Charlton Athletic) și Al. Vlad (Dnipro Dnipropetrovsk), nu au jucat în actualul sezon niciun minut în campionat, motiv pentru care nu au fost incluși în această listă.

 

Sistem primăvară-toamnă

BELARUS 1 (1 / 0)

Primul eșalon

Sergiu Alexandru Neacșa (Dinamo Minsk, locul 2 din 14) 8j / 1g

FEROE 1 (1 / 0)

Primul eșalon

Sorin Vasile Anghel (AB,Argir, locul 8 din 10) 2j / 0g

IRLANDA 1 (0 / 1)

Eșalonul secund

Marco Chindea (Athlone Town, locul 5 din 8) 15j / 3g

KAZAHSTAN 2 (2 / 0)

Primul eșalon

Ciprian Ioan Deac (FK Aktobe, locul 3 din 12) 15j / 1g

Ioan Mera (FK Taraz, locul 9 din 12) 30j / 1g

LITUANIA 1 (1 / 0)

Primul eșalon

Horia Alexandru Crișan (Kruoja Pakruojis, locul 10 din 10, retrogradare) 15j / 1g

Explicație

↘ – jucător care venit în timpul sezonului, după ce a început în altă parte

↗- jucător plecat în timpulu sezonului după ce a început la echipa respectivă

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s