Loturile pentru prima parte a sezonului 2015/16

O prezentare preliminară a loturilor pentru noul sezon al Ligii I, 2015/16. Sigur vor apărea foarte multe schimbări pe parcurs, ceea ce mă îndeamnă ca la un moment dat să fac una sau mai multe actualizări.

 

asa_targu_muresAS ARDEAL TÂRGU MUREŞ

Anul înfiinţării: 2008 (prima participare în Liga I: 2010-11)

Culori: roşu-albastru

Conducere: Béla Tatár (preşedinte CA), Ioan Nucu Man (preşedinte), Bogdan Mara (preşedinte executiv)

Trofee câștigate: Supercupa României (1)

Portari

Csongor Béla FEJÉR 11.05.1995 – debutant

Eduard Cornel STĂNCIOIU născut 03.03.1981 – 203 jocuri LI (13 sezoane LI) / 0 goluri LI

Ioan Adrian VICIU 14.01.1991 – 16 (2) / 0

Fundaşi

Ionuţ BALAUR 06.06.1989 – 35 (4) / 2

Saša BALIĆ 29.01.1990 (Muntenegru) – debutant

Florin BEJAN 28.03.1991 – 71 (3) / 1

Marius Marcel CONSTANTIN 15.10.1984 – 241 (13) / 6

Paweł GOLAŃSKI 12.10.1982 (Polonia) – 58 (3) / 2

IVÁN GONZÁLEZ López 15.02.1988 (Spania) – 11 (1) / 0

Silviu ILIE 27.06.1988 – 124 (8) / 5

Tonći KUKOČ-PETRAELLO 25.09.1990 (Croația) – debutant

Javier VELAYOS Rodriguez 06.04.1987 (Spania) – 68 (4) / 0

Mijlocaşi

Pablo Daniel BRANDÁN 05.03.1983 (Argentina) – 138 (6) / 9

Dan Mihai BUCŞĂ 23.06.1988 – 61 (4) / 2

Nicolás Martin GOROBSOV 25.11.1989 (Argentina) – 52 (2) / 5

Sergiu Cătălin HANCA 04.04.1992 – 7 (1) / 0

Romario KORTZORG 25.08.1989 (Olanda) – debutant

Gabriel Stelian MUREŞAN 18.03.1982 – 210 (9) / 34

Ousmane NDOYE 21.03.1978 (Senegal) – 171 (8) / 28

Bănel NICOLIŢĂ 07.01.1985 – 218 (9) / 28

Luís PEDRO 27.04.1990 (Olanda) – debutant

János József SZÉKELY 13.05.1983 – 112 (8) / 18

Șerban Dacian VARGA 15.10.1984 – 93 (7) / 16

Claudiu Dorian VOICULEŢ 08.08.1985 – 248 (11) / 23

Atacanţi

AMAURI Morais Pereira 01.02.1982 (Brazilia) – 9 (1) / 1

Mircea Ionuț AXENTE     14.03.1987 – 132 (7) / 25

Dorin Ioan GOGA 02.07.1984 – 147 (6) / 36

RUBÉN JURADO Fernández 25.04.1986 (Spania) – debutant

Miroslav Manolov MANOLOV 20.05.1985 (Bulgaria) – 17 (1) / 1

DAVID Arenas TORRES 16.06.1986 (Spania) – debutant

Conducerea tehnică: Vasile MIRIUȚĂ (nou) născut 19.09.1968 – bilanț în LI 49. 23. 12. 14. 60-42

Transferuri

Au venit: Golański (Korona Kielce / Polonia), Kukoč (ȚSKA Sofia / Bulgaria), Pedro (Levski Sofia / Bulgaria), Bucșă (Györi ETO FC / Ungaria), Nicoliță (Viitorul Constanța), Brandán, D. Varga (ambii CSU Craiova), Kortzorg (Erzgebirge Aue / Germania), Jurado (Piast Gliwice / Polonia), David Torres (Platanias / Grecia), Balić (Metalurg Zaporijjia / Ucraina)

Au plecat: Feussi (Dinamo București), Sepsi (1.FC Nürnberg / Garmania), Hora (Pandurii Târgu Jiu), Zicu (ACS Poli Timișoara), Bumba (Hapoel Tel-Aviv / Israel)

 

AstraAFC ASTRA GIURGIU

Anul înfiinţării: 1921 (prima participare în Liga I: 1998-99)

Culori: alb-negru

Conducere: Petre Buduru (preşedinte CA), Dănuţ Coman (preşedinte executiv)

Trofee câștigate: Cupa României (1), Supercupa României (1)

Portari

Ionuţ BOŞNEAG 15.02.1982 – 56 (6) /0

George Petrișor GAVRILAŞ 15.12.1990 – 9 / 0

Silviu LUNG Jr. 04.06.1989 – 164 (8) / 0

Fundaşi

GERALDO Washington Regufe ALVES 08.11.1980 (Portugalia) – 119 (5) / 7

RICARDO Miguel Martins ALVES 09.05.1991 (Portugalia) – 28 (1) / 1

Alexandru Adrian DANDEA 23.01.1988 – 30 (1) / 2

Marius Valerică GĂMAN 25.02.1989 – 192 (8) / 12

Iraneuton Sousa Morais JÚNIOR „MARANHÃO” 22.07.1986 (Brazilia) 140 (5) / 5

Daniel Cristian OROS 15.10.1984 – 134 (6) / 4

PEDRO Miguel Barbosa QUEIRÓS 08.08.1984 (Portugalia) – 1 (1) / 0

Mijlocaşi

WILLIAM Douglas de AMORIM (Brazilia) 05.12.1991 – 97 (5) / 11

Fernando Henrique „RICK” BOLDRIN 23.02.1989 (Brazilia) – 32 (1) / 6

Constantin Valentin BUDESCU 19.02.1989 – 97 (5) / 35

Gabriel Nicolae ENACHE 18.08.1990 – 113 (4) / 9

Alexandru IONIŢĂ II 14.12.1994 – 25 (4) / 0

Florin LOVIN 11.02.1982 – 187 (10) / 5

Iulian ROŞU 30.05.1994 – 19 (2) / 0

Takayuki SETO 05.02.1986 (Japonia) – 189 (6) / 22

Alexandru Constantin STAN 07.02.1989 – 82 (4) / 2

FILIPE de Andrade TEIXEIRA 02.10.1980 (Portugalia) – 101 (5) / 22

Atacanţi

Denis ALIBEC 05.01.1991 – 66 (4) / 20

Daniel Constantin FLOREA 17.04.1988 – 54 (5) / 5

Adrian HURDUBEI 25.08.1990 – debutant

Romario Florin MOISE 21.09.1996 – debutant

Conducerea tehnică: Marius Ninel ŞUMUDICĂ (confirmat) 04.03.1971 – 122. 47. 38. 37. 154-129

Transferuri

Au venit: Boșneag (Academica Argeș), Pedro Queirós (Vitória Setúbal / Portugalia), Al. Stan, Ricardo Alves, Lovin, Rick Boldrin, D. Florea (toți Concordia Chiajna), Dandea (Metalul Reșița), Geraldo Alves, Filipe Teixeira (ambii Petrolul Ploiești), Hurdubei (ASC Bacău)

Au plecat: D. Coman (retras), Ben Youssef (SM Caen / Franța), Nuno Pinto (Vitória Setúbal / Portugalia), Florescu (FK Gabala / Azerbaidjan), A. Chițu (Viitorul Constanța), Yahaya (Sheriff Tiraspol / Moldova), Laban (AEK Larnaca / Cipru), Abdul Fatai (Sparta Praha / Cehia), Wołąkiewicz (KS Cracovia / Polonia), Kouadja, Sebaï (ambii Saxan Ceadîr Lunga / Moldova), Spătaru, Gorupec, L. Rus

 

fc botosaniFC BOTOŞANI

Anul înfiinţării: 2001 (prima participare în Liga I: 2013-2014)

Culori: roșu-alb-albastru

Conducere: Corneliu Şfaiţer (preşedinte CA), Anton Heleşteanu (director sportiv)

Trofee câștigate: –

Portari

Raul AVRAM 26.06.1993 – debutant

Plamen Ivanov ILIEV 30.11.1991 (Bulgaria) – debutant

Răzvan PLEŞCA 25.11.1982 – 155 (10) / 0

Fundaşi

Florin Dorin ACSINTE 10.04.1987 – 60 (2) / 3

Andrei CORDOŞ 06.06.1988 – 90 (6) / 6

Radoslav Boncev DIMITROV 12.08.1988 (Bulgaria) – debutant

George Andrei MIRON 28.05.1994 – 22 (1) / 1

Michael NGADEU Ngadjui 23.11.1990 (Camerun) – 28 (1) / 1

Andrei Alexandru PATACHE 29.10.1987 – 55 (2) / 0

Florin PLĂMADĂ 30.04.1992 – 24 (1) / 2

Mijlocaşi

Mihai Cătălin BORDEIANU 18.11.1991 – 9 (1) / 0

Ciprian Florin BRATA 24.03.1991 – 68 (5) / 3

Raul Răzvan COSTIN 29.01.1985 – 140 (6) / 6

Marius Marian CROITORU 02.10.1980 – 250 (12) / 17

Nicolae Stelian CUCU 15.09.1989 – 26 (1) / 0

Cristian DANCI 15.07.1988 – 38 (2) / 1

István Sándor FÜLÖP 18.05.1990 – 48 (2) / 10

Petre Daniel IVANOVICI 02.03.1990 – 22 (1) / 2

Scott ROBERTSON 07.04.1985 (Scoţia) – debutant

Gabriel Cristian VAŞVARI 13.11.1986 – 63 (2) / 14

Atacanţi

Paul Ștefan BATIN 29.06.1987 – 118 (5) / 25

Rashid Hesus BROWNE 28.09.1993 (Olanda) – 5 (1) / 0

Attila HADNAGY 08.09.1980 – 163 (7) / 30

Quenten Geordie Felix MARTINUS 07.03.1991 (Curaçao) – 29 (1) / 3

Mergim NAZIRI 30.04.1993 (Germania) – debutant

Dan Mihai ROMAN 22.12.1985 – 110 (7) / 18

Conducerea tehnică: Leo Florian GROZAVU (confirmat) 19.08.1967 – 49. 19. 13. 17. 59-64

Transferuri

Au venit: Pleșca, D. Roman (ambii Gaz Metan Mediaș), Iliev (Levski Sofia / Bulgaria), Dimitrov (Lokomotiv Plovdiv / Bulgaria), Avram (Știința Miroslava), G. Miron, St. Cucu (ambii Oțelul Galați), Cordoș, Brata (ambii Pandurii Târgu Jiu), Fl. Plămadă (CSMS Iași), R. Costin (Universitatea Cluj), Robertson (Hibernian FC / Scoția), Neziri (KSV Baunatal / Germania)

Au plecat: Curileac, Tincu (ambii Concordia Chiajna), D. Lazar (Pandurii Târgu Jiu), Faug-Porret (Petrolul Ploiești), N. Roșu (CFR Cluj), Homei, Sg. Oltean, Ianc, Codoban, Tiuț, Șvichi, Ngankam

 

CFR ClujFC CFR 1907 CLUJ

Anul înfiinţării: 1907 (prima participare în Liga I: 1947-48)

Culori: alb-vişiniu

Conducere: Iuliu Mureşan (preşedinte), Răzvan Zamfir (director executiv)

Trofee câștigate: Titlul României (3), Cupa României (3), Supercupa României (2)

Portari

Alexandru Traian MARC 16.01.1983 – 73 (8) / 0

Mihai Adrian MINCĂ 08.10.1984 – 108 (11) / 0

Cosmin Andrei VÂTCĂ 12.05.1982 – 106 (9) / 0

Fundaşi

„CAMORA” Mário Jorge Malico Paulino 21.09.1986 (Portugalia) – 118 (4) / 3

DANIEL Filipe Faria COELHO 17.01.1990 (Portugalia) – debutant

Cornel Alexandru ENE 21.07.1993 – 6 (1) / 0

Lucian GOIAN 10.02.1983 – 152 (10) / 6

Ionuţ Justinian LARIE 16.01.1987 – 103 (7) / 6

TIAGO Jorge Oliveira LOPES 04.01.1989 (Portugalia) – 25 (2) / 2

Andrei Iosif MUREȘAN 01.08.1985 – 101 (6) / 6

VÍTOR BRUNO Ramos Gonçalves 13.01.1990 (Portugalia)

Mijlocaşi

Cătălin CARP 20.10.1993 (Moldova) – 17 (1) / 0

Antonio JAKOLIŠ 28.02.1992 (Croaţia) – 30 (1) / 2

FILIPE Guterres NASCIMENTO 07.01.1995 (Portugalia) – debutant

Davide PETRUCCI 05.10.1991 (Italia) – 14 (1) / 1

Neluţ Stelian ROŞU 05.07.1993 – 58 (3) / 8

Szilárd VERES 27.01.1996 – 14 (2) / 0

Atacanţi

Steve Léo BELECK Abeka 21.02.1993 (Camerun) – debutant

Anthony CARTER 31.10.1994 (Australia) – 3 (1) / 0

CRISTIAN LÓPEZ Santamaria 27.04.1989 (Spania) – debutant

Sergiu Dorin NEGRUŢ 01.04.1993 – 26 (3) / 5

Grégory Victor TADÉ 02.09.1986 (Franţa) – 49 / 20

Conducerea tehnică: Francisc DICAN (confirmat) 26.10.1967 – 14. 7. 5. 2. 21-12

Transferuri

Au venit: Tr. Marc (Dinamo București), Dani Coelho, Vitor Bruno (ambii Penafiel FC / Portugalia), L. Goian (FC Brașov), N. Roșu (FC Botoșani), Filipe Nascimento (Académico Viseu / Portugalia), Cristian López (Burgos CF / Spania), A. Mureșan (Sheriff Tiraspol / Moldova), Beleck (Mantova / Italia via Fiorentina ACF / Italia)

Au plecat: Sulley (Steaua București), Cianturia (Hellas Verona / Italia), Deac (FK Aktobe / Kazahstan), Jazvić, Doré, Păun-Alexandru, Țînc, Amadio, Guima

 

ConcordiaCS CONCORDIA CHIAJNA

Anul înfiinţării: 1957 (prima participareîn Liga I: 2011-12)

Culori: galben-verde

Conducere: Cristian Tănase (preşedinte CA), Dumitru Mihalache (secretar general)

Trofee câștigate: –

Portari

Vasile Marius CURILEAC 18.02.1984 – 44 (2) / 0

Florin IACOB 16.08.1993 – 41 (2) / 0

Florin MATACHE 03.08.1982 – 52 (7) / 0

Fundaşi

Ştefan Nicolae BĂRBOIANU 24.01.1988 – 169 (9) / 5

Bogdan Nicolae BUCURICĂ 11.02.1986 – 80 (4) / 2

Florin Ionuț ILIE 18.06.1992 – 21 (3) / 1

Nicolae Lucian ION 10.03.1994 – debutant

Iulian MAMELE 17.02.1985 – 97 (4) / 1

Marian Ionuț MARIN 11.09.1987 – 3 (1) / 0

Răzvan TINCU 15.07.1987 – 91 (3) / 2

Alexandru Ion VAGNER 19.08.1989 – 115 (8) / 1

Mijlocaşi

Alin Florin BULEICĂ 12.09.1991 – 98 (6) / 8

Hristu CHIACU 06.09.1986 – 90 (8) / 11

Constantin Marin CONSTANTINESCU 08.08.1981 – 166 (8) / 25

Adrian CRISTEA 30.11.1982 – 256 (11) / 40

Marian CRISTESCU 17.03.1985 – 179 (7) / 20

Gabriel Nicu GIURGIU 03.09.1982 – 192 (8) / 14

BRUNO Alexandre Marques MADEIRA 17.09.1982 (Portugalia) – 94 (4) / 4

Silviu Gabriel PANĂ 24.09.1991 – 69 (4) / 5

Florin Flavius PURECE 06.11.1991 – 84 (3) / 10

Tiberiu Andrei SEREDIUC 02.07.1992 – 88 (3) / 7

Atacanţi

Mihai DINA 15.03.1985 – 175 (7) / 34

Marius George PENA 02.05.1985 – 151 (7) / 29

Robert Dumitru RĂDUCANU 05.09.1996 – 1 (1) / 0

Conducerea tehnică: Marius Achim BACIU (confirmat) 01.05.1975 – 10. 4. 2. 4. 13-15

Transferuri

Au venit: Curileac, Tincu (ambii FC Botoșani), M. Constantinescu, Fl. Iacob (ambii FC Brașov), Bărboianu, M. Cristescu (ambii Dinamo București), M. Marin (Petrolul Poliești), Giurgiu (Maccabi Nathanya / Israel), Chiacu, Lucian Ion (CS Balotești), Mamele (Viitorul Constanța), Buleică (Pandurii Târgu Jiu)

Au plecat: Rîmniceanu (Viitorul Constanța), Al. Stan, Ricardo Alves, Lovin, Rick Boldrin, D. Florea (toți Astra Giurgiu), Maftei (FC Voluntari), Dragarski (Radnik Surdulica / Serbia), Grigorie (CSMS Iași), Wellington (Pandurii Târgu Jiu), Bagarić (KF Laçi / Albania), Diulgherov, D. Lung, N. Mușat

 

dinamo logoFC DINAMO 1948 BUCUREȘTI

Anul înfiinţării: 1948 (prima participare în Liga I: 1948-1949)

Culori: alb-roşu

Conducere: Cătălin Petrescu (preşedinte CA), Dinu Gheorghe (director executiv)

Trofee câștigate: Titlul României (18), Cupa României (13), Supercupa României (2)

Portari

Gabriel Cătălin ABRAHAM 22.03.1991 – 12 (1) / 0

Vytautas Gediminas ČERNIAUSKAS 12.03.1989 (Lituania) – 54 (4) / 0

Iustin POPESCU 01.09.1993 – debutant

Fundaşi

Laurențiu Nicolae CORBU 10.05.1994 – debutant

Collins Ngoran Suiru FAI 13.08.1992 (Camerun) – 35 (2) / 0

Patrice Emery FEUSSI Fongang 03.10.1984 (Camerun) – 24 (1) / 0

Steliano FILIP 15.05.1994 – 54 (3) / 0

Andrei Ovidiu MARC 29.04.1993 – 78 (5) / 3

Miha MEVLJA 12.06.1990 (Slovenia) – debutant

Landry MULEMO 17.09.1986 (RD Congo) – debutant

Ionuţ NEDELCEARU 25.04.1996 – 14 (2) / 0

Orlin Ognianov STAROKIN 08.01.1987 (Bulgaria) – debutant

Mijlocaşi

Bogdan Cătălin GAVRILĂ 06.02.1992 – 32 (2) / 4

Valentin Marius LAZĂR 21.08.1989 – 85 (3) / 11

Cosmin Gabriel MATEI 30.09.1991 – 113 (6) / 19

Patrick Mihai PETRE 09.05.1997 – 2 (1) / 1

Dorin ROTARIU 29.07.1995 – 69 (3) / 8

Ionuţ Daniel ŞERBAN 07.08.1995 – 40 (3) / 1

Ricky VAN HAAREN 21.06.1991 (Olanda) – debutant

Atacanţi

Marius Silviu ALEXE 22.02.1990 – 137 (5) / 38

Alioša VOJNOVIĆ 24.10.1985 (Croaţia) – debutant

Conducerea tehnică: Mircea REDNIC (confirmat) 09.04.1962 – 263. 129. 64. 70. 384-260

Transferuri

Au venit: Černiauskas (Korona Kielce / Polonia), Iustin Popescu (ACS Berceni), Abraham (Oțelul Galați), M. Mevlja (Hapoel Bnei-Sahnin / Israel), Mulemo (KV Kortrijk / Belgia), van Haaren (FC Dordrecht / Olanda), Vojnović (NK Osijek / Croația), Starokin (Lokomotiv Sofia / Bulgaria), Corbu (Urban Titu)

Au plecat: Tr. Marc (CFR Cluj), Farnolle (Le Havre AC / Franța), Bărboianu, M. Cristescu (ambii Concordia Chiajna), Elhamed (KAA Gent / Belgia), N. Grigore (FC Voluntari), Grozav, Ricardo Machado, Durimel, Mansaly, Biliński, Bunoza, M. Niculae, Serginho, Naumovski

 

CSMS IasiCSMS IAŞI

Anul înfiinţării: 2010 (prima participareîn Liga I: 2012-13)

Culori: alb-albastru

Conducere: Leonida Antohi (preşedinte CA), Florian Prunea (preşedinte executiv)

Trofee câștigate: –

Portari

Alessandro CAPARCO 07.09.1983 (Italia) – 21 (3) / 0

Branko GRAHOVAC 08.07.1983 (Bosnia) – 116 (5) / 0

Dorinel Nicuşor GRECU 22.05.1992 – debutant

Fundaşi

Andrei AGIUS 12.08.1986 (Malta) – debutant

Gabriel BOSOI 11.08.1987 – 27 (1) / 1

Marius Mădălin CIUCĂ 04.11.1982 – 133 (9) / 4

Alexandru CREŢU 24.04.1992 – 54 (2) / 3

Cosmin Vali FRĂSINESCU 10.02.1985 – 236 (12) / 8

Petre Lucian GOGE 29.09.1991 – 13 (2) / 0

Marius Ovidiu MIHALACHE 14.12.1984 – 107 (4) / 5

Rareș TAKÁCS 10.12.1991 – 19 (2) / 0

Ionuţ Cosmin VOICU 02.08.1984 – 130 (7) / 2

Mijlocaşi

Narcis Iulian BĂDIC 15.07.1991 – 21 (2) / 2

Lukács BŐLE 27.03.1990 (Ungaria) – 19 (1) / 3

Ștefan Andrei ENESCU 12.10.1987 – 79 (6) / 2

Vasile GHEORGHE 05.09.1985 – 92 (5) / 1

Ştefan Costel GRIGORIE 31.01.1982 – 350 (17) / 58

Alexandru ŢIGĂNAŞU 12.06.1990 – 68 (4) / 3

NUNO Filipe Vasconcelos VIVEIROS 22.06.1983 (Portugalia) – 173 (7) / 11

Atacanţi

Alexandru BOICIUC 21.08.1997 (Moldova) – 5 (1) / 1

Mădălin Gabriel CRENGĂNIŞ 08.01.1995 – 3 (1) / 0

Liviu Adrian GANEA 23.02.1988 – 147 (10) / 31

Bojan GOLUBOVIĆ 22.08.1983 (Bosnia) – 96 (4) / 35

Conducerea tehnică: Nicolo NAPOLI (Italia, confirmat) 07.02.1962 – 124. 43. 37. 44. 147-154

Transferuri

Au venit: Agius (Hibernian Paola / Malta), Frăsinescu (CSU Craiova), Nuno Viveiros, Takács (ambii Universitatea Cluj), V. Gheorghe (FC Olt Slatina), Grigorie (Concordia Chiajna), L. Ganea (FC Brașov), Goge (Juventus București)

Au plecat: Fl. Plămadă (FC Botoșani), Ciucur (Pandurii Târgu Jiu), Mitić, B. Marković, Fábio Braga, Olah, L. Mihai, Onduku, Coșereanu

 

PanduriiCS PANDURII LIGNITUL TÂRGU JIU

Anul înfiinţării: 1963 (prima participare în Liga I: 2005-06)

Culori: alb-albastru

Conducere: Narcis Răducan (preşedinte executiv), Daniel Băloi (secretar general)

Trofee câștigate: –

Portari

Michał GLIWA 08.04.1988 (Polonia) – 24 (2) / 0

David Beniamin LAZAR 08.08.1991 – 46 (5) / 0

João Pedro MINGOTE Ribeiro 02.08.1980 (Portugalia) – 121 (8) / 0

Răzvan Marian STANCA 18.01.1980 – 161 (12) / 0

Fundaşi

ERICO Constantino da Silva (Brazilia) 20.07.1989 – 54 (3) / 3

VASCO Herculano Salgado Cunha Mango FERNANDES 12.11.1986 (Portugalia) – debutant

Ezequiel Nicolás FILIPPETTO 09.12.1987 (Argentina) – debutant

Constantin GRECU 08.06.1988 – 108 (8) / 0

Marko MOMČILOVIĆ 11.06.1987 (Serbia) – 64 (2) / 8

Marian PLEAŞCĂ 06.02.1990 – 61 (6) / 0

Bogdan Andrei ŞANDRU 04.07.1989 – 4 (1) / 1

Bogdan Alexandru UNGURUŞAN 20.02.1983 – 143 (6) / 0

Nikola VASILJEVIĆ 30.06.1991 (Serbia) – 16 (1) / 0

Mijlocaşi

Paul Viorel ANTON 10.05.1991 – 109 (5) / 7

Teofil Alexandru CIUCUR 01.03.1990 – 80 (5) / 5

Alexandru Angelo DAN 30.01.1994 – 13 (2) / 0

Ioan HORA 21.08.1988 – 194 (9) / 23

Filip MRZLJAK 16.04.1993 (Croaţia) – 8 (1) / 2

Dumitru Valentin MUNTEANU 24.10.1989 – debutant

Viorel NICOARĂ 27.09.1987 – 119 (5) / 7

Dan Nicolae NISTOR 06.05.1988 – 142 (5) / 11

Andrei PIŢIAN 16.11.1995 – 1 (1) / 0

Mihai Cosmin RĂDUŢ 18.03.1990 – 124 (6) / 11

Gezim SHALAJ (Elveţia) 28.07.1990 – 27 (1) / 3

Atacanţi

Aziz KHALOUTA 08.08.1989 (Maroc) – debutant

Mihai Alexandru ROMAN 31.05.1992 – 89 (6) / 22

Faiz SHAMSIN 12.07.1992 (Liban) – 19 (2) / 4

WELLINGTON Carlos da Silva 05.10.1987 (Brazilia) – 75 (3) / 19

Conducerea tehnică: Edward Marius IORDĂNESCU (confirmat) 15.06.1978 – 18. 8. 3. 7. 27-19

Transferuri

Au venit: D. Lazar (FC Botoșani), Vasco Fernandes (Aris Thessaloniki / Grecia), Filippetto (Universitario Sucre / Bolivia), Hora (Ardeal Târgu Mureș), Val. Munteanu (Academica Argeș), Al. Ciucur (CSMS Iași), Khalouta (Venlo VV / Olanda), Al. Dan (Rapid București), Wellington (Concordia Chiajna)

Au plecat: Cordoș, Brata (ambii FC Botoșani), Pintilii (Hapoel Tel-Aviv / Israel), Eric (Matsumoto Yamaga / Japonia), Buleică (Concordia Chiajna), Matulevičius (Tobol Kostanai / Kazahstan), Hristou, Elton, N. Mevlja

 

PetrolulFC PETROLUL PLOIEŞTI

Anul înfiinţării: 1952 (prima participare în Liga I: 1952)

Culori: galben-albastru

Conducere: Dan Capră (preşedinte CA), Alexandru Crângu (director executiv)

Trofee câștigate: Titlul României (3), Cupa României (3)

Portari

Mirel Georgian BOLBOAŞĂ 11.07.1989 – debutant

Alberto COBREA 01.11.1990 – 24 (4) / 0

PETERSON dos Santos PEÇANHA 11.01.1980 (Brazilia) – 89 (3) / 0

Fundaşi

Roberto Mihail ALECSANDRU 13.09.1996 – 1 (1) / 0

Alexandru Constantin BENGA 15.06.1989 – 35 (3) / 2

Marian Dean BEŢA 11.05.1991 – 36 (4) / 0

Yohan BOCOGNANO 12.06.1990 (Franţa) – debutant

Jérémy FAUG-PORRET 04.02.1987 (Franţa) – 6 (1) / 0

Ionuț Andrei PETELEU 20.08.1992 – 62 (3) / 0

Guillaume RIPPERT 30.04.1985 (Franţa) – debutant

Mourad SATLI 29.01.1990 (Algeria) – 25 (1) / 0

Mijlocaşi

Sanaa ALTAMA 23.07.1990 (Franţa) – 5 / 0

Florent ANDRÉ 06.06.1991 (Franţa) – debutant

Alexandru Cătălin CHIRIŢĂ 24.06.1996 – 1 (1) / 0

Nicolas FARINA 09.08.1986 (Franţa) – debutant

Ismail Ahmed KADAR HASSAN 23.05.1987 (Djibouti) – debutant

Laurenţiu Nicolae MARINESCU 25.08.1984 – 142 (7) / 10

Gevaro Giomar NEPOMUCENO 10.11.1992 (Curaçao) – 25 (1) / 1

Adrian ROPOTAN 08.05.1986 – 71 (2) / 0

Petrișor VOINEA 28.05.1990 – debutant

Atacanţi

Cheick-Alan DIARRA 23.06.1993 (Franţa) – debutant

Harlem-Eddy GNOHÉRÉ 21.02.1988 (Franţa) – debutant

Nicolae MILINCEANU 01.08.1992 (Moldova) – 1 (1) / 0

Sofien MOUSSA 06.02.1988 (Tunisia) – debutant

Alexandru Ionuț RADU 09.05.1997 – 1 (1) / 0

Vlad RUSU 22.06.1990 – 21 (4) / 3

Alexis SAINRIMAT-MOREIRA 28.07.1994 (Franța) – debutant

Abdellah ZOUBIR 05.12.1991 (Franţa) – debutant

Conducerea tehnică: Tibor SELYMES (nou) 14.05.1970 – 74. 18. 23. 33. 65-104

Transferuri

Au venit: Bocognano (Inter Baku / Azerbaidjan), Benga, Ropotan (ambii FK Gabala / Azerbaidjan), Rippert (Lausanne-Sport / Elveția), Faug-Porret (FC Botoșani), Altama (Oțelul Galați), Hassan (SAS Épinal / Franța), Zoubir (FC Istres / Franța), Gnohéré, Sainrimat-Moreira (ambii Stade Brestois 29 / Franța), Diarra (Dijon FCO / Franța), Milinceanu (Academia Igor Dobrovolski Chișinău / Moldova), P. Voinea (Sun Pegasus / Hong Kong), Farina (Energie Cottbus / Germania), Moussa (ES Sahel / Tunisia)

Au plecat: Alcenat (Steaua București), Geraldo Alves, Filipe Teixeira (ambii Astra Giurgiu), M. Marin (Concordia Chiajna), Fanchone (Stade Brestois 29 / Franța), Vasilache, I. Filip (ambii Viitorul Constanța), Astafei (Adana Demirspor / Turcia), Pablo (FC Ufa / Rusia), Al. Coman (Ethnikos Ahnas / Cipru), Kronaveter (Olimpija Ljubljana / Slovenia), Tamuz (Gaziantepsor K / Turcia), Pastorini (Murciélagos FC / Mexic), Gallegos, Tchité, Nkoyi, Ipsa, Al. Coman

 

acs poli timisoaraACS POLI TIMIŞOARA

Anul înfiinţării: 2012 (prima participare în Liga I: 2013-2014)

Culori: alb-negru

Conducere: Liviu Anton (preşedinte CA), Daniel Stanciu (manager general)

Trofee câștigate: –

Portari

Horațiu Darius HAIDĂU 14.01.1984 – debutant

Sascha KIRSCHSTEIN 09.06.1980 (Germania) – debutant

Eduard Adrian PAP 01.07.1994 – 2 (1) / 0

George Mădălin SMARANDA 05.09.1984 – debutant

Fundaşi

Claudiu BELU-IORDACHE 07.11.1993 – 42 (2) / 3

Cristian BOCŞAN 31.01.1995 – debutant

Gabriel CÎNU 18.01.1981 – 167 (11) / 14

Cristian Costel MELINTE 09.05.1988 – 67 (6) / 0

Alexandru George NEAGU 24.04.1985 – 30 (3) / 1

Dan POPESCU 20.02.1988 – 64 (3) / 0

Cristian Dorel SCUTARU 13.04.1987 – 69 (8) / 2

Miodrag TODOROV 27.05.1995 – debutant

Mijlocaşi

Andrei Viorel ARTEAN 14.08.1993 – debutant

Alexandru Paul CURTEAN 27.03.1987 – 145 (7) / 20

Petre Cătălin DOMAN 30.01.1988 – 27 (2) / 3

Francisco JAVIer HERNÁNDEZ González 06.06.1989 (Spania) – debutant

Fernando LLORENTE Mañas 18.09.1990 (Spania) – debutant

Ovidiu PETRE 22.03.1982 – 188 (12) / 12

Adrian Florin POPARADU 13.10.1987 – 43 (4) / 0

Ovidiu Marian POPESCU 27.02.1994 – debutant

Răzvan TRANDU 17.03.1991 – 31 (1) / 0

Ianis Alin ZICU 23.10.1983 – 232 (13) / 68

Atacanţi

Cristi Marian BĂRBUŢ 22.04.1995 – 27 (1) / 3

Róbert ELEK 13.06.1988 – 52 (5) / 2

PEDRO HENRIQUE de Santana Almeida 28.03.1991 (Brazilia) – debutant

Alexandru POPOVICI 06.09.1988 – 65 (6) / 3

Conducerea tehnică: Dan ALEXA (confirmat) 28.10.1979 – 11. 3. 3. 5. 7-15

Transferuri

Au venit: Zicu (Ardeal Târgu Mureș), Curtean (Gaz Metan Mediaș), Todorov, Balaure (ambii Mamma Mia Becicherecu Mic), D. Popescu (Oțelul Galați), Kirschstein (Erzgebirge Aue / Germania), Llorente, Javi Hernández (ambii Burgos FC / Spania), Artean (FC Caransebeș)

Au plecat: Vl. Dragomir (Arsenal FC / Anglia), Bălace (retras), Rody, Keita, Boldea, Al. Lazăr

 

SteauaFC STEAUA BUCUREȘTI

Anul înfiinţării: 1947 (prima participare în Liga I: 1947-48)

Culori: roşu-albastru

Conducere: Valeriu Argăseală (preşedinte CA), Helmut Duckadam (preşedinte onorific)

Trofee câștigate: Titlul României (26), Cupa României (22), Supercupa României (6), Cupa Ligii (1), Cupa Campionilor Europeni (1), Supercupa Europei (1)

Portari

Valentin Alexandru COJOCARU 01.10.1995 – 10 (2) / 0

Florin Constantin NIŢĂ 03.07.1987 – 47 (4) / 0

Fundaşi

Jean-Sony ALCENAT 23.01.1986 (Haiti) – 74 / 2

GUILHERME Haubert Sitya 01.04.1990 (Brazilia) – 97 (4) / 0

Srgian LUCHIN 04.03.1986 – 161 (9) / 7

Paul PAPP 11.11.1989 – 106 (6) / 9

Cornel Emilian RÂPĂ 16.01.1990 – 148 (7) / 1

Sebastian Gabriel TAMAŞ 09.11.1983 – 92 (6) / 6

Alin Dorel TOŞCA 14.02.1992 – 88 (4) / 0

Fernando Lopes dos Santos VARELA 26.11.1987 (Capul Verde) – 90 (3) / 8

Mijlocaşi

Alexandru Cătălin ALDEA 05.03.1995 – 5 (1) / 0

Nicandro Hemsley BREEVELD 07.06.1986 (Olanda) – 104 (4) / 4

Alexandru Mihăiță CHIPCIU 18.05.1989 – 140 (6) / 26

Rareş ENCEANU 05.08.1994 – 26 (4) / 2

Lucian Ionuț FILIP 25.09.1990 – 66 (6) / 5

Răzvan Toni GRĂDINARU 23.08.1995 – 21 (2) / 0

Jugurtha HAMROUN 27.01.1989 (Algeria) – 11 (1) / 4

Gabriel Cristian IANCU 15.04.1994 – 67 (3) / 13

Vlad Dumitru MIHALCEA 28.10.1998 – debutant

Ionuţ NEAGU 26.10.1989 – 124 (7) / 3

Adrian POPA I 24.07.1988 – 132 (5) / 18

Nicolae Claudiu STANCIU 07.05.1993 – 109 (5) / 13

Muniru Sariki SULLEY 25.10.1992 (Ghana) – 46 (3) / 0

Aymen TAHAR 02.10.1989 (Algeria) – 92 (4) / 5

Atacanţi

Alexandru TÂRNOVAN 27.07.1995 – 16 (3) / 0

Alexandru TUDORIE 19.03.1996 – 46 (3) / 6

Marius George ŢUCUDEAN 30.04.1991 – 90 (5) / 20

Conducerea tehnică: Matei Mirel RĂDOI (nou) 22.03.1981 – debutant

Transferuri

Au venit: Alcenat (Petrolul Ploiești), Aldea (Ceahlăul Piatra Neamț), Hamroun (Oțelul Galați), Târnovan, Tahar (ambii Gaz Metan Mediaș), Sulley (CFR Cluj), Mihalcea (FC Brașov), Grădinaru, Tudorie (ambii Oțelul Galați)

Au plecat: Arlauskis (Watford FC / Anglia), Latovlevici (Gençlerbirliği SK / Turcia), Pham Huy Tien (FC Clinceni), Bourceanu (Trabzonspor AȘ / Turcia), Prepeliță (Ludogoreț Razgard / Bulgaria), P. Pîrvulescu (FC Voluntari via Viitorul Constanța), Cr. Tănase (Tianjin Teda / China), Rusescu (Sevilla FC / Spania), Vîlceanu (FC Voluntari)

 

CS U CraiovaCS UNIVERSITATEA CRAIOVA

Anul înfiinţării: 2013 (prima participare în Liga I: 2014-15)

Culori: alb-albastru

Conducere: Adrian Andrici (preşedinte CA), Felix Grigore (manager general)

Trofee câștigate: –

Portari

Cristian Emanuel BĂLGRĂDEAN 21.03.1988 – 121 (5) / 0

Cătălin George STRATON 09.10.1989 – 26 (6) / 0

Fundaşi

Sebastian Zoltan ACHIM 02.06.1986 – 135 (8) / 0

Stéphane Ghislain ACKA 11.10.1990 (Cote d’Ivoire) – 27 (1) / 0

Adrian AVRĂMIA 31.10.1992 – 18 (2) / 0

Marius Ionuț BRICEAG 06.04.1992 – 8 (1) / 0

Liviu Ovidiu DĂNĂNAE 26.08.1985 – 151 (9) / 0

Andrei DUMITRAŞ 23.01.1988 – 108 (5) / 2

Silviu IZVORANU 03.12.1982 – 140 (9) / 4

„KAY” Carlos Daniel Silveira da Graça 05.01.1988 (Capul Verde) – 15 (1) / 0

Apostol Aleksandrov POPOV 22.12.1982 (Bulgaria) – debutant

Bogdan Ilie VĂTĂJELU 24.04.1993 – 33 (1) / 1

Mijlocaşi

Nicuşor Silviu BANCU 18.09.1992 – 13 (1) / 1

Alexandru Mihail BĂLUŢĂ 13.09.1993 – 55 (2) / 5

Adrian Marius CÂRSTEA 27.03.1995 – 7 (1) / 0

Viorel FERFELEA 26.04.1985 – 122 (5) / 13

MADSON Henrique Nascimento Santos 09.05.1991 (Brazilia) – 52 (2) / 3

Alexandru MATEIU 10.12.1989 – 110 (6) / 8

Andrei Dumitru SIN 26.10.1991 – debutant

Ionuţ Laurian TÎRNĂCOP 22.04.1987 – 70 (4) / 5

Atacanţi

THAER Fayed BAWAB 01.03.1985 (Iordania) – 115 (5) / 33

Costin Romeo CURELEA 11.07.1984 – 128 (5) / 22

Andrei HERGHELIGIU 21.03.1992 – 45 (2) / 4

Virgil Andrei IVAN 04.01.1997 – 17 (1) / 1

NUNO Miguel Monteiro ROCHA 25.03.1992 (Capul Verde) – 30 (1) / 8

Conducerea tehnică: Sorin CÎRŢU (confirmat) 12.11.1955 – 484. 190. 124. 170. 583-497 şi Emil SĂNDOI 01.03.1965 (confirmat) 01.03.1965 – 76. 30. 18. 28. 95-87

Transferuri

Au venit: Popov (ȚSKA Sofia / Bulgaria)

Au plecat: Frăsinescu (CSMS Iași), Brandán, D. Varga (ambii Ardeal Târgu Mureș), Brać

 

ViitorulFC VIITORUL CONSTANŢA

Anul înfiinţării: 2009 (prima participare în Liga I: 2012-13)

Culori: alb-albastru

Conducere: Gheorghe Hagi (manager general), Pavel Peniu (preşedinte)

Trofee câștigate: –

Portari

Septimiu Călin ALBUŢ 23.05.1981 – 193 (10) / 0

Alexandru BUZBUCHI 31.10.1993 – 39 (3) / 0

Victor Teodor RÂMNICEANU 11.04.1990 – 46 (2) / 0

Fundaşi

Axente Raul CIUPE 24.11.1983 – 120 (6) / 1

Robert HODOROGEA 24.03.1995 – 15 (1) / 0

Constantin MIŞELĂRICU 25.09.1989 – 30 (2) / 1

Bogdan Adrian MITACHE 01.01.1994 – debutant

Bogdan Alexandru MITREA 29.09.1987 – 77 (3) / 18

Cristian Lucian MUNTEANU 17.10.1980 – 247 (9) / 16

Ionuț Adrian PUŢANU 09.01.1994 – 35 (3) / 1

Vasile Cornel SUCIU 11.10.1993 – debutant

Bogdan Ionuț ŢÎRU 15.03.1994 – 42 (3) / 2

Mijlocaşi

Alexandru Vlad ACHIM 07.04.1989 – 134 (5) / 14

Adnan AGANOVIĆ 03.10.1987 (Croaţia) – 60 (2) / 5

Romario BENZAR 26.03.1992 – 81 (3) / 5

Florin Lucian CERNAT 10.03.1980 – 87 (4) / 13

Ioan Constantin FILIP 20.05.1989 – 106 (5) / 4

Cristian George GANEA 24.05.1992 – 16 (1) / 2

Răzvan Gabriel MARIN 23.05.1996 – 26 (2) / 1

Ionuț Alexandru MITRIŢĂ 08.02.1995 – 49 (3) / 6

Dragoş Ionuț NEDELCU 16.02.1997 – 15 (1) / 0

Florin Lucian TĂNASE 30.12.1994 – 44 (2) / 7

Ciprian VASILACHE 14.09.1983 – 160 (12) / 13

Bogdan Adrian VASILE 02.02.1995 – debutant

Atacanţi

Nelson Wilfredo BONILLA Sánchez 11.09.1990 (El Salvador) – 25 (1) / 7

Aurelian Ionuț CHIŢU 25.03.1991 – 44 (2) / 8

Cristian GAVRA 03.04.1993 – 52 (3) / 2

Gheorghe Bogdan RUSU 09.04.1990 – 23 (2) / 1

Ionuţ Daniel VÎNĂ 20.02.1995 – 13 (3) / 0

Conducerea tehnică: Gheorghe HAGI (confirmat) 05.02.1965 – 49. 18. 13. 18. 58-68

Transferuri

Au venit: Râmniceanu (Concordia Chiajna), Mitache, B. Vasile (ambii FC Voluntari), Ciupe, Cr. Munteanu (ambii Universitatea Cluj), Cernat, Mișelăricu (ambii Oțelul Galați), C. Suciu (Șoimii Pâncota), I. Filip, Vasilache (ambii Petrolul Ploiești), Vl. Achim (Ceahlăul Piatra Neamț), Aganović (FC Brașov), Cr. Ganea (FC Brașov), A. Chițu (Astra Giurgiu), B. Rusu (ASC Bacău)

Au plecat: Mamele, Silviu Pană (ambii Concordia Chiajna), P. Pîrvulescu (FC Voluntari via Steaua București), Nikolov (Vardar Skopje / Macedonia), Daminuță (Zakho FC / Iraq), Nicoliță (Ardeal Târgu Mureș), Hagi (Fiorentina ACF / Italia), Cr. Manea (Chelsea FC / Anglia), Ct. Munteanu, Neacșa, Henrique

 

FC_VoluntariFC VOLUNTARI

Anul înfiinţării: 2010 (prima participare în Liga I: 2015-2016)

Culori: alb-vişiniu

Conducere: Robert Gherghe (preşedinte CA), Dan Leasă (manager general)

Trofee câștigate: –

Portari

Dragoş BALAURU 11.11.1989 – 70 (5) / 0

Paul BOTAŞ 10.02.1990 – debutant

Răzvan Gabriel PETRARIU 27.03.1995 – debutant

Fundaşi

Mircea Valentin LEASĂ 22.02.1999 – debutant

Vasile MAFTEI 01.01.1981 – 343 (15) / 22

Florin Sandu MAXIM 02.03.1981 – 214 (11) / 11

Sergiu Ionuț MOGA 07.01.1992 – 5 (1) / 0

Saša NOVAKOVIĆ 27.05.1991 (Croaţia) – 16 (1) / 1

Paul Ovidiu PÎRVULESCU 11.08.1988 – 133 (7) / 10

Andrei POVERLOVICI 17.10.1985 – 51 (4) / 0

Sorin Nicușor RĂDOI 30.06.1985 – 85 (5) / 1

Radu Neculai ZAHARIA 25.01.1989 – 120 (7) / 5

Mijlocaşi

Tiberiu Gabriel BĂLAN 17.02.1981 – 197 (14) / 39

Alin Ionuț CÎRSTOCEA 16.01.1992 – 45 (3) / 1

Nicolae GRIGORE 19.07.1983 – 242 (14) / 24

Constantin Sorin ISPIR 26.07.1988 – 66 (4) / 2

Ben Hamed KONÉ 02.11.1987 (Cote d’Ivoire) – debutant

Daniel Ionuț NOVAC 26.09.1987 – 61 (4) / 2

Dinu Marius TODORAN 08.09.1978 – 310 (14) / 42

Robert Alexandru VÎLCEANU 29.03.1997 – 9 (2) / 1

Atacanţi

Adrian Ionuț BĂLAN 14.03.1990 – debutant

Marius MATEI 01.02.1984 – 28 (3) / 2

Mihai VODUŢ 28.07.1994 – debutant

Conducerea tehnică: Bogdan Argeș VINTILĂ (nou) 27.02.1972 – 25. 12. 10. 13. 33-45

Transferuri

Au venit: R. Zaharia (Gaz Metan Mediaș), Petrariu (ASC Bacău), Novaković (FC Brașov), Maftei (Concordia Chiajna), P. Pîrvulescu (Viitorul Constanța via Steaua București), N. Grigore (Dinamo București), Ispir, Koné (ambii Academica Argeș), Vîlceanu (Steaua București)

Au plecat: Mitache, B. Vasile (ambii Viitorul Constanța), Hînțescu (Rapid CFR Suceava), C. Achim, B. Barbu, Călințaru, G. Deac, M. Ene, Lircă, C. Roșu, Elvis Stan, A. Zaharia

 

Advertisements

One thought on “Loturile pentru prima parte a sezonului 2015/16

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s