Aproape un secol de Copa América

Încă o competiție continentală are loc în acest an, a treia. După ceea a Asiei și a Africii, a venit rândul Americii de Sud, care începe în această vineri, la a doua oră a dimineții.

2015_Copa_AméricaCopa America sau Copa Conmebol, după numele abrevierii denumirii Confederației Sud-Americane, este cea mai veche competiție continentală a fotbalului la nivel de națională din lume, având 99 de ani, așadar aproape de împlinirea unui secol. Această a 44-a ediție va fi găzduită de Chile, fiind pentru a șaptea oară când longilina țară va fi gazda competiției. Întreaga suflare de-aici speră ca în sfârșit echipa lor națională va înregistra cel dintâi succes, după ce în patru rânduri a ocupat doar a doua poziție. Organizarea chiliană s-a dovedit mai benefică pentru reprezentativa Argentinei care a ridicat de cinci ori trofeul în țara vecină de la vest.

Fiind continentul cu cele mai puține țări – de fapt fotbalistic sunt și mai puține decât geografic, doar 10, căci cele trei Guyane fac parte din confederația vecină, Concacaf – lucrurile se desfășoară un pic mai aparte. În primul rând, organizarea competiției a fost mai deasă, de ce mai multe ori la o frecvență de doi ani, de curând aceasta fiind mărită la patru ani, apoi nu există preliminarii, ba mai mult de peste un deceniu sunt invitate două echipe din vecinul Concacaf. Acum acestea sunt Mexic și Jamaica. Dacă prima este deja o obișnuită a competiției, fiind pentru a 9-a oară prezentă, pentru a doua este o premieră.

Conform cunoscutului verset din Biblie care spune că nimeni cu este profet în țara lui, marea forță mondială Brazilia n-a fost și o protagonistă a competiției propriului continent. Argentina și Uruguay sunt cele care s-au aflat mai mereu în prim-plan. Și acum, cele trei sunt cotate favorite, dar nu este desconsiderată nici Chile, care  pe lângă faptul că se află în fața propriilor suporteri, are și o echipă valoroasă, fapt remarcat și la Mondialul de anul trecut.

De menționat, câștigătoarea va participa la Cupa Confederațiilor care va avea loc în 2017, în Rusia. Dacă, cumva, Mexic sau Jamaica o vor face, atunci în Rusia va veni cea mai bine clasată națională sud-americană.

Grupele si programul de disputare:

Grupa A: Chile, Mexic, Bolivia, Ecuador

12.06 (ora 02:30), Santiago de Chile: Chile – Ecuador
13.06 (ora 02:30), Viña del Mar: Mexic – Bolivia
16.06 (ora 00:00), Valparaiso: Ecuador – Bolivia
16.06 (ora 02:30), Santiago de Chile: Chile – Mexic
20.06 (ora 00:00), Rancagua: Mexic – Ecuador
20.06 (ora 00:00), Santiago de Chile: Chile – Bolivia

Grupa B: Argentina, Uruguay, Paraguay, Jamaica
13.06 (ora 22:00), Antofagasta: Uruguay – Jamaica
14.06 (ora 00:30), La Serena: Argentina – Paraguay
17.06 (ora 00:00), Antofagasta: Paraguay – Jamaica
17.06 (ora 02:30), La Serena: Argentina – Uruguay
20.06 (ora 22:00), La Serena: Uruguay – Paraguay
21.06 (ora 00:30), Viña del Mar: Argentina – Jamaica

Grupa C: Brazilia, Columbia, Peru, Venezuela
14.06 (ora 22:00), Rancagua: Columbia – Venezuela
15.06 (ora 00:30), Temuco: Brazilia – Peru
18.06 (ora 03:00), Santiago de Chile: Brazilia – Columbia
19.06 (ora 02:30), Valparaiso: Peru – Venezuela
21.06 (ora 22:00), Temuco: Columbia – Peru
22.06 (ora 00:30), Santiago de Chile: Brazilia – Venezuela

Primele două clasate din cele trei grupe se califică automat, lângă ele vor fi în “sferturi” două din cele trei echipe care vor incheia pe locul 3 (un clasament în trei, din care primele două merg mai departe).

Sferturi de finală
1 – 25.06 (ora 02:30), Santiago de Chile: Câștigătoarea grupa A – Locul 3 grupa B/C
2 – 26.06 (ora 02:30), Temuco: Locul 2 grupa A – Locul 2 grupa C
3 – 27.06 (ora 02:30), Viña del Mar: Câștigătoarea grupa B – Locul 3 grupa A/C
4 – 28.06 (ora 00:30), Concepcion: Câștigătoarea grupa C – Locul 2 grupa B

Semifinale

30.06 (ora 02:30), Santiago de Chile: Câștigătoarea sfert de finală 1 – Câștigătoarea sfert de finală 2
1 iulie (ora 02:30), Concepción: Castigatoarea sfert de finală 3 – Câștigătoarea sfert de finală 4

Finala mică – 04.07 (ora 02:30), Concepción
Finala mare – 04.07 (ora 23:00), Santiago de Chile.

 

mascota_13tvvzmnzdsph15si244hqzxlb

 

 

 

 

 

Loturile participantelor

ARGENTINA

Portari: 1. Sergio Romero (Sampdoria / Italia), 12. Nahuel Guzmán (UANL / Mexic), 23. Mariano Andújar (Napoli / Italia)

Fundași: 4. Pablo Zabaleta (Manchester City / Anglia), 3. Facundo Roncaglia (Genoa / Italia), 2. Ezequiel Garay (Zenit / Rusia), 15. Martin Demichelis (Manchester City / Anglia), 17. Nicolas Otamendi (Valencia / Spania), 16. Marcos Rojo (Manchester United / Anglia), 13. Milton Casco (Newell’s Old Boys)

Mijlocași: 14. Javier Mascherano (Barcelona / Spania), 6. Lucas Biglia (Lazio / Italia), 19. Éver Banega (Sevilla / Spania), 8. Roberto Pereyra (Juventus / Italia), 5. Fernando Gago (Boca Juniors), 7. Ángel Di María (Manchester United / Anglia), 20. Erik Lamela (Tottenham Hotspur / Anglia), 21. Javier Pastore (PSG / Franța)

Atacanți: 10. Lionel Messi (Barcelona / Spania), 11. Sergio Agüero (Manchester City / Anglia), 18. Carlos Tevez (Juventus / Italia), 22. Ezequiel Lavezzi (PSG / Franța), 9. Gonzalo Higuain (Napoli / Italia)

Antrenor: Gerardo Daniel Martino

BOLIVIA

Portari: 12. José Peñarrieta (Oriente Petrolero), 1. Romel Quiñónez (Bolivar), 23. Hugo Suárez (Blooming)

Fundași: 17. Marvin Bejarano (Oriente Petrolero), 21. Cristian Coimbra (Blooming), 5. Ronald Eguino (Bolivar), 2. Miguel Hurtado (Blooming), 4. Leonel Morales (Blooming), 16. Ronald Raldés (Oriente Petrolero), 14. Edemir Rodriguez (Bolivar), 22. Edward Zenteno (Wilstermann)

Mijlocași: 6. Danny Bejarano (Oriente Petrolero), 20. Jhasmani Campos (Bolivar), 3. Alejandro Chumacero (The Strongest), 10. Pablo Escobar (The Strongest), 15. Sebastian Gamarra (Milan / Italia), 11. Damián Lizio (O’Higgins / Chile), 13. Damir Miranda (Bolivar), 8. Martin Smedberg (IFK Göteborg / Suedia), 19. Walter Veizaga (The Strongest)

Atacanți: 9. Marcelo Martins Moreno (Changchun Yatai / China), 18. Ricardo Pedriel (Mersin Idmanyurdu / Turcia), 7. Alcides Peña (Oriente Petrolero)

Antrenor: Mauricio Ronald Soria Portillo

BRAZILIA

Portari: 1. Jefferson (Botafogo), 23. Marcelo Grohe (Grêmio), 12. Neto (Fiorentina / Italia)

Fundași: 16. Fabinho (Monaco / Franța), 6. Filipe Luis (Chelsea / Chile), 2. Danilo (Real Madrid / Spania), 4. David Luiz (PSG / Franța), 13. Marquinhos (PSG / Franța), 14. Thiago Silva (PSG / Franța), 3. Miranda (Atlético Madrid / Spania)

Mijlocași: 8. Élias (Corinthians), 5. Fernandinho (Manchester City / Anglia), 22. Casemiro (Porto / Portugalia), 19. Willian (Chelsea / Anglia), 21. Philippe Coutinho (Liverpool / Anglia), 18. Everton Ribeiro (Al-Ahli / EAU), 7. Douglas Costa (Șahtar Donețk / Ucraina), 17. Fred (Șahtar Donețk / Ucraina)

Atacanți: 10. Neymar (Barcelona / Spania), 20. Robinho (Santos), 11. Roberto Firmino (Hoffenheim / Germania), 9. Diego Tardelli (Shandong Luneng / China)

Antrenor: „Dunga” Carlos Caetano Bledorn Verri

CHILE

Portari: 1. Claudio Bravo (Barcelona / Spania), 12. Paulo Garcés (Colo-Colo), 23. Johnny Herrera (Universidad de Chile)

Fundași: 3. Miiko Albornoz (Hannover / Germania), 4. Mauricio Isla (Juventus / Italia), 18. Gonzalo Jara (Mainz / Germania), 17. Gary Medel (Inter / Italia), 2. Eugenio Mena (Cruzeiro / Brazilia), 13. José Rojas (Universidad de Chile)

Mijlocași: 20. Charles Aránguiz (Internacional / Brazilia), 15. Jean Beausejour (Colo-Colo), José Fuenzalida (Boca Juniors / Argentina), 21. Marcelo Díaz (Hamburg / Germania), 14. Matías Fernández (Fiorentina / Italia), 16. Felipe Gutiérrez (Twente / Olanda), 8. Arturo Vidal (Juventus / Italia), 6. David Pizarro (Fiorentina / Italia), 10. Jorge Valdivia (Palmeiras / Brazilia), 5. Francisco Silva (Brugge / Belgia)

Atacanți: 8. Alexis Sánchez (Arsenal / Anglia), 11. Eduardo Vargas (Napoli / Italia), 22. Ángelo Henríquez (Dinamo Zagreb / Croația), 9. Mauricio Pinilla (Atalanta / Italia)

Antrenor: Jorge Luis Sampaoli (Argentina)

COLUMBIA

Portari: 23. Cristian Bonilla (Equidad), 1. David Ospina (Arsenal / Anglia), 12. Camilo Vargas (Atlético Nacional)

Fundași: 13. Darwin Andrade (Standard Liege / Belgia), 4. Santiago Arias (PSV / Olanda), 7. Pablo Armero (Flamengo / Brazilia), 3. Pedro Franco (Beșiktaș / Turcia), 22. Jeison Murillo (Granada / Spania), 14. Carlos Valdés (Nacional / Uruguay), 2. Cristian Zapata (Milan / Italia), 18. Camilo Zúñiga (Napoli / Italia)

Mijlocași: 8. Edwin Cardona (Monterrey / Mexic), 11. Juan Cuadrado (Chelsea / Anglia), 15. Alexander Mejia (Monterrey / Mexic), 10. James Rodríguez (Real Madrid / Spania), 6. Carlos Sánchez (Aston Villa / Anglia), 5. Edwin Valencia (Santos / Brazilia)

Atacanți: 17. Carlos Bacca (Sevilla / Spania), 9. Falcao Garcia (Monaco / Franța), 19. Teófilo Gutiérrez (River Plate / Argentina), 16. Victor Ibarbo (Roma / Italia), 21. Jackson Martinez (Porto / Portugalia), 20. Luis Muriel (Sampdoria / Italia)

Antrenor: José Néstor Pekerman (Argentina)

ECUADOR

Portari: 23. Alexander Domínguez (LDU Quito), 12. Esteban Dreer (Emelec), 1. Librado Azcona (Independiente del Valle)

Fundași: 4. Juan Paredes (Watford / Anglia), 3. Frickson Erazo (Grêmio / Brazilia), 21. Gabriel Achilier (Emelec), 20. Jhon Narváez (Emelec), 18. Óscar Bagüí (Emelec), 10. Walter Ayoví (Pachuca / Mexic), 2. Arturo Mina (Independiente del Valle), 16. Mario Pineida (Independiente del Valle)

Mijlocași: 6. Christian Noboa (PAOK / Grecia), 5. Renato Ibarra (Vitesse / Olanda), 19. Pedro Larrea (LDU Loja), 15. Pedro Quiñónez (Emelec), 14. Osbaldo Lastra (Emelec), 9. Fidel Martínez (UAG / Mexic), 22. Jonathan González (UAG / Mexic), 11. Juan Cazares (Banfield / Argentina)

Atacanți: 13. Enner Valencia (West Ham United / Anglia), 17. Daniel Angulo (Independiente del Valle), 7. Jefferson Montero (Swansea / Anglia), 8. Miller Bolaños (Emelec)

Antrenor: Gustavo Domingo Quinteros Desábato (Bolivia)

JAMAICA

Portari: 23. Ryan Thompson (Pittsburgh Riverhounds / SUA), 1. Duwayne Kerr (Sarpsborg 08 / Norvegia), 12. Dwayne Miller (Syrianska / Suedia)

Fundași: 4. Wes Morgan (Leicester City / Anglia), 21. Jermaine Taylor (Houston Dynamo / SUA), 3. Michael Hector (Reading / Anglia), 2. Daniel Gordon (Karlsruhe / Germania), 19. Adrian Mariappa (Crystal Palace / Anglia), 8. Hughan Gray (Waterhouse FC), 20. Kemar Lawrence (New York Red Bulls / SUA)

Mijlocași: 15. Je-Vaughn Watson (FC Dallas / SUA), 17. Rodolph Austin (Leeds United / Anglia), 16. Joel Grant (Yeovil Town / Anglia), 5. Lance Laing (FC Edmonton / Canada), 22. Garath McCleary (Reading / Anglia), 10. Joel McAnuff (Leyton Orient / Anglia)

Atacanți: 14. Allan Ottey (Montego Bay United), 9. Giles Barnes (Houston Dynamo / SUA), 11. Darren Mattocks (Vancouver / Canada), 18. Simon Dawkins (Derby County / Anglia), 6. Deshorn Brown (Vålarenga / Norvegia), 7. Romeo Parkes (Isidro Metapán / El Salvador), 13. Dino Williams (Montego Bay United)

Antrenor: Winfried Schäfer (Germania)

MEXIC

Portari: 1. José Corona (Cruz Azul), 12. Alfredo Talavera (Toluca), 23. Meliton Hernández (Veracruz)

Fundași: 21. George Corral (Queretaro), 15. Gerardo Flores (Cruz Azul), 4. Rafael Márquez (Verona / Italia), 3. Hugo Ayala (UANL), 2. Julio Dominguez (Cruz Azul), 13. Carlos Salcedo (Guadalajara), 14. Juan Valenzuela (Atlas), 16. Adrian Aldrete (Santos Laguna), 22. Efrain Velarde (Monterrey)

Mijlocași: 17. Mario Osuna (Queretaro), 5. Juan Carlos Medina (Atlas), 6. Javier Güemez (Tijuana), 7. Jesús Corona (Twente / Olanda), 11. Javier Aquino (Rayo Vallecano / Spania), 10. Luis Montes (León), 8. Marco Fabián (Guadalajara)

Atacanți: 9. Raúl Jiménez (Atlético Madrid / Spania), 20. Eduardo Herrera (UNAM), 18. Enrique Esqueda (UANL), 19. Vicente Matias Vuoso (Chiapas)

Antrenor: Miguel Ernesto HERRERA Aguirre

PARAGUAY

Portari: 1. Justo Villar (Colo-Colo / Chile), 12. Anthony Silva (Independiente Medellín / Columbia), 22. Alfredo Aguilar (Guaraní)

Fundași: 14. Paulo Da Silva (Toluca / Mexic), 3. Marcos Cáceres (Newell’s Old Boys / Argentina), 4. Pablo Aguilar (América / Mexic), 13. Miguel Samudio (América / Mexic), 2. Iván Píris (Udinese / Italia), 19. Fabián Balbuena (Libertad), 5. Bruno Valdez (Cerro Porteño)

Mijlocași: 15. Víctor Cáceres (Flamengo / Brazilia), 20. Osvaldo Martinez (América / Mexic), 21. Néstor Ortigoza (San Lorenzo / Argentina), 23. Richard Ortiz (Toluca / Mexic), 17. Óscar Romero (Racing / Argentina), 6. Osmar Molinas (Libertad), 16. Eduardo Aranda (Olimpia)

Atacanți: 9. Roque Santa Cruz (Cruz Azul / Mexic), 8. Lucas Barrios (Montpellier / Franța), 18. Nelson Haedo (Eintracht Frankfurt / Germania), 11. Edgar Benítez (Toluca / Mexic), 10. Derlis González (Basel / Elveția), 7. Raúl Bobadilla (Augsburg / Germania)

Antrenor: Ramón Ángel Díaz (Argentina)

PERU

Portari: 1. Pedro Gallese (Juan Aurich), 12. Diego Penny (Sporting Cristal), 23. Salomón Libman (U César Vallejo)

Fundași: 17. Luis Advincula (Vitória Setúbal / Portugalia), 5. Carlos Zambrano (Eintracht Frankfurt / Germania), 4. Pedro Requena (U César Vallejo), 3. Hansell Riojas (U César Vallejo), 15. Christian Ramos (Juan Aurich), 19. Yoshimar Yotún (Malmö FF / Suedia), 2. Jair Céspedes (Juan Aurich)

Mijlocași: 21. Josepmir Ballón (Sporting Cristal), 13. Edwin Retamoso (Real Garcilaso), 16. Carlos Lobatón (Sporting Cristal), 22. Carlos Ascues (Melgar), 20. Joel Sánchez (U San Martín de Porres), 7. Paolo Hurtado (Paços de Ferreira / Portugalia), 6. Juan Vargas (Fiorentina / Italia), 8. Christian Cueva (Alianza Lima)

Atacanți: 18. André Carrillo (Sporting / Portugalia), 10. Jefferson Farfán (Schalke 04 / Germania), 9. Paolo Guerrero (Corinthians / Brazilia), 14. Claudio Pizarro (Bayern München / Germania), 11. Yordy Reyna (RB Leipzig / Germania)

Antrenor: Ricardo Alberto Gareca (Argentina)

URUGUAY

Portari: 1. Fernando Muslera (Galatasaray / Trucia), 23. Martin Silva (Vasco da Gam / Brazilia), 12. Rodrigo Muñoz (Libertad / Paraguay)

Fundași: 16. Maximiliano Pereira (Benfica / Portugalia), 2. José Giménez (Atlético Madrid / Spania), 3. Diego Godin (Atlético Madrid / Spania), 19. Sebastián Coates (Sunderland / Anglia), 13. Gastón Silva (Torino / Italia), 6. Álvaro Pereira (Estudiantes / Argentina), 18. Mathias Corujo (Universidad de Chile / Chile), 4. Jorge Fucile (Nacional)

Mijlocași: 20. Álvaro González (Torino / Italia), 5. Carlos Sánchez (River Plate / Argentina), 17. Egidio Arévalo (UANL / Mexic), 15. Guzmán Pereira (Universidad de Chile / Chile), 14. Nicolás Lodeiro (Boca Juniors / Argentina), 7. Cristian Rodriguez (Grêmio / Brazilia), 10. Giorgian De Arrascaeta (Cruzeiro / Brazilia)

Atacanți: 9. Diego Rolán (Bordeaux), 22. Jonathan Rodriguez (Benfica / Portugalia), 21. Edinson Cavani (PSG / Franța), 11. Christian Stuani (Espanyol / Spania), 8. Abel Hernández (Hull City / Anglia)

Antrenor: Óscar Washington Tabárez Sclavo

VENEZUELA

Portari: 1. Alain Baroja (Caracas), 23. Wuilker Fariñez (Caracas), 12. Daniel Hernández (Tenerife / Spania)

Fundași: 6. Gabriel Cichero (Mineros de Guayana), 20. Grenddy Perozo (Ajaccio / Franța), 3. Andrés Túñez (Buriram United / Thailanda), 2. Wilker Ángel (Deportivo Tachira), 16. Roberto Rosales (Málaga / Spania), 5. Fernando Amorebieta (Middlesbrough / Anglia), 4. Oswaldo Vizcarrondo (Nantes / Franța)

Mijlocași: 19. Rafael Acosta (Mineros de Guayana), 10. Ronald Vargas (Baliskersirspor / Turcia), 14. Franklin Lucena (Deportivo La Guaira), 11. César González (Deportivo Táchira), 8. Tomás Rincón (Genoa / Italia), 22. John Murillo (Zamora), 13. Luis Seijas (Santa Fe / Columbia), 18. Juan Arango (Tijuana / Mexic), 15. Alejandro Guerra (Atlético Nacional / Columbia)

Atacanți: 21. Gelmin Rivas (Deportivo Táchira), 7. Nicolás Fedor (Rayo Vallecano / Spania), 17. Josef Martínez (Torino / Italia), 9. Salomón Rondón (Zenit / Rusia)

Antrenor: Noel San Vicente Bethelemy

 

PODIUMURILE ALL-TIME ALE COMPETIȚIEI

1916 (Argentina): 1. Uruguay; 2. Argentina; 3. Brazilia

1917 (Uruguay): 1. Uruguay; 2. Argentina; 3. Brazilia

1919 (Brazilia): 1. Brazilia; 2. Uruguay; 3. Argentina

1920 (Chile): 1. Uruguay; 2. Argentina; 3. Brazilia

1921 (Argentina): 1. Argentina; 2. Brazilia; 3. Uruguay

1922 (Brazilia): 1. Brazilia; 2. Paraguay; 3. Uruguay

1923 (Uruguay): 1. Uruguay; 2. Argentina; 3. Paraguay

1924 (Uruguay): 1. Uruguay; 2. Argentina; 3. Paraguay

1925 (Argentina): 1. Argentina; 2. Brazilia; 3. Paraguay

1926 (Chile): 1. Uruguay; 2. Argentina; 3. Chile

1927 (Peru): 1. Argentina; 2. Uruguay; 3. Peru

1929 (Argentina): 1. Argentina; 2. Paraguay; 3. Uruguay

1935 (Peru): 1. Uruguay; 2. Argentina; 3. Peru

1937 (Argentina): 1. Argentina; 2. Brazilia; 3. Paraguay

1939 (Peru): 1. Peru; 2. Uruguay; 3. Paraguay

1941 (Chile): 1. Argentina; 2. Uruguay; 3. Chile

1942 (Uruguay): 1. Uruguay; 2. Argentina; 3. Brazilia

1945 (Chile): 1. Argentina; 2. Brazilia; 3. Chile

1946 (Argentina): 1. Argentina; 2. Brazilia; 3. Paraguay

1947 (Ecuador): 1. Argentina; 2. Paraguay; 3. Uruguay

1949 (Brazilia): 1. Brazilia; 2. Paraguay; 3. Peru

1953 (Peru): 1. Paraguay; 2. Brazilia; 3. Uruguay

1955 (Chile): 1. Argentina; 2. Chile; 3. Peru

1956 (Uruguay): 1. Urguay; 2. Chile; 3. Argentina

1957 (Peru): 1. Argentina; 2. Brazilia; 3. Uruguay

1959 (Argentina): 1. Argentina; 2. Brazilia; 3. Paraguay

1959E (Ecuador): 1. Uruguay; 2. Argentina; 3. Brazilia

1963 (Bolivia): 1. Bolivia; 2. Paraguay; 3. Argentina

1967 (Uruguay): 1. Uruguay; 2. Argentina; 3. Chile

1975 (*): 1. Peru; 2. Columbia; 3. Brazilia

1979 (*): 1. Paraguay; 2. Chile; 3. Brazilia

1983 (*): 1. Uruguay; 2. Brazilia; 3. Peru

1987 (Argentina): 1. Uruguay; 2. Chile; 3. Columbia

1989 (Brazilia): 1. Brazilia; 2. Argentina; 3. Paraguay

1991 (Chile): 1. Argentina; 2. Brazilia; 3. Chile

1993 (Ecuador): 1. Argentina; 2. Mexic; 3. Columbia

1995 (Uruguay): 1. Uruguay; 2. Brazilia; 3. Columbia

1997 (Bolivia): 1. Brazilia; 2. Bolivia; 3. Mexic

1999 (Paraguay): 1. Brazilia; 2. Uruguay; 3. Mexic

2001 (Columbia): 1. Columbia; 2. Mexic; 3. Honduras

2004 (Peru): 1. Brazilia; 2. Argentina; 3. Uruguay

2007 (Venezuela): 1. Brazilia; 2. Argentina; 3. Mexic

2011 (Argentina): 1. Uruguay; 2. Paraguay; 3. Peru

* În aceste ediţii nu a existat o ţară gazdă a competiţiei

Multă vreme, ediţiile 1916, 1935, 1941, 1945, 1946, 1956 şi 1959E au fost considerate neoficiale

Titluri (43 ediţii / 7 câştigătoare): 15 – Uruguay; 14 – Argentina; 8 – Brazilia; 2 – Paraguay, Peru; 1 – Bolivia, Columbia

 

CLASAMENTUL ALL-TIME AL COPEI AMERICA (1916-2011)

1. Argentina 39 207 134 38 35 505-197 306
 2. Uruguay 39 220 126 36 58 461-233 288
 3. Brazilia 32 193 107 38 48 435-225 252
 4. Paraguay 35 173 63 39 71 264-305 165
 5. Chile 36 191 67 29 95 296-340 163
 6. Peru 29 150 51 33 66 214-246 135
 7. Columbia 19 109 39 22 48 131-201 100
 8. Bolivia 25 118 19 27 72 107-308 65
 9. Ecuador 25 122 15 22 85 127-349 52
10. Mexic 8 41 17 10 14 56-48 44
11. Venezuela 15 55 4 12 39 41-163 20
12. Costa Rica 4 14 4 2 8 14-25 10
13. Honduras 1 6 3 1 2 7-5 7
14. SUA 3 12 2 2 8 11-21 6
15. Japonia 1 3 0 1 2 3-8 1

 

Advertisements

One thought on “Aproape un secol de Copa América

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s